Co je žilní nedostatečnost?

Co se děje v mých nohou?

Když trpíte žilní nedostatečností, mají vaše žíly potíže odvést krev z nohou zpět k srdci.

Žíly v nohách, kterými se krev vrací zpět k srdci, musí neustále překonávat gravitaci. Má-li vše správně fungovat, je nutná dokonalá spolupráce několika mechanismů:

  • Vaše srdce pumpuje a zajišťuje konstantní průtok krve.
  • Správně fungují chlopně, které brání tomu, aby se krev pohybovala nesprávným směrem.
  • Při svalovém stahu dochází ke stisknutí žíly, což dále napomáhá oběhu krve zpět k srdci.

Ilustrace zdravé žíly, na níž je vidět normální komprese žíly, která podporuje oběh zpět k srdci

Nedostatečnost povrchových žil

Pokud je takto fungující systém nějak narušen, může dojít k postižení povrchových žil a nedostatečnosti žilních chlopní. Žilní chlopně se nedokážou řádně uzavřít, aby bránily toku krve v nesprávném směru, což vede k trvalému nárůstu objemu krve v žilách dolních končetin. V důsledku tohoto jevu se stále více narušuje vyprazdňování žil a mikrocirkulace.

Když řádně nefungují chlopně, krev teče nesprávným směrem – dolů, do nohy, která je krví již naplněna. Výsledkem je žilní městnání. Tato porucha se označuje jako nedostatečnost povrchových žil a bývá progresivní.

Otoky, pocit těžkých nohou, svědění, bolest a noční křeče patří mezi příznaky poukazující na poruchy krevního oběhu v dolních končetinách.

Ilustrace žilní nedostatečnosti, na níž je vidět abnormální komprese žíly a další ztráta elasticity, která brání oběhu krve

Křečové žíly

Ve výše popisované situaci jsou chlopně ohroženy další ztrátou elasticity a funkčním selháním. To by mohlo časem vést ke vzniku křečových žil. Pojem „křečové žíly“ se používá k popisu zvětšených a nafouknutých žil, které na kůži dolních končetin viditelně vystupují. Ještě větší riziko však představuje trombóza. Žilní trombóza může být důsledkem tvorby krevní sraženiny v žíle a může způsobit uzávěr žíly.