Časté dotazy

Následující otázky a odpovědi by vám měly pomoci váš dotaz zodpovědět. Pokud ale budete mít další otázky, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Je možné přípravek Lioton® užívat během těhotenství a kojení?

Je známo, že během tohoto období se mohou poprvé objevit nebo zhoršovat problémy s žilami. Nemáme k dispozici žádná data ohledně užívání přípravku Lioton® během těhotenství nebo kojení. Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, případně plánujete otěhotnět, užívejte tento přípravek až poté, co se poradíte s lékařem nebo lékárníkem.

Vyznačuje se Lioton® dobrou snášenlivostí?

Lioton® se aplikuje lokálně na kůži. Riziko nežádoucích účinků na celé tělo je velmi malé. Než začnete přípravek Lioton® užívat, pročtěte si pečlivě celý příbalový leták. Lioton® byste neměli používat v případě, že máte alergii na heparin sodný nebo na jiné složky.

Jak poznám, že trpím žilní nedostatečností?

Oteklé nohy mohou být jedním z prvních příznaků onemocnění žil. Mohou se projevit dříve než křečové žíly nebo jiné viditelné příznaky. Píchání, brnění a svědění nohou může signalizovat počínající onemocnění povrchových žil nebo již existující slabost žilní stěny. Pokud si všimnete otoků každý večer bez ohledu na to, co jste během dne dělali, případně máte-li oteklé kotníky po dlouhém cestování, jsou vaše žíly nejspíš již oslabené a je nejvyšší čas přistoupit k akci.

Poraďte se s lékařem!

Dá se progrese onemocnění povrchových žil zpomalit?

Nedostatečnost povrchových žil začíná, když vás pravidelně trápí těžké, oteklé a bolestivé nohy. Otoky vznikají v důsledku hromadění krve v nohou. Ta způsobuje abnormálně vysoký tlak krve v žilách a okolních tkáních, což narušuje mikrocirkulaci a fungování lymfatické soustavy. Je třeba posilovat svaly, které tok krve podporují. Osvědčeným opatřením je nošení kompresních punčoch. Čím dříve začnete s problémem něco dělat, tím lépe.

Pokud máte jakékoli další otázky ohledně užívání tohoto přípravku, zeptejte se lékaře nebo lékárníka.

Křečové žíly v 21 letech?

Někteří lidé mají ke křečovým žilám genetické dispozice. V takovém případě mohou otoky a bolest nohou trápit i mladé lidi (nejčastěji ženy). Obvykle se problém s postupem času zhoršuje. V pokročilém stadiu může odborník na žíly (flebolog) provést důkladné vyšetření a navrhnout možnosti léčby (např. operaci).

Co může pomoci minimalizovat příznaky nedostatečnosti povrchových žil a souvisejících onemocnění povrchových žil, například křečových žil a jejich komplikací?

Vzhledem ke svému složení nabízí Lioton® okamžitý pocit ochlazení a pomáhá dosáhnout úlevy a lehkosti. Díky obsahu heparinu pomáhá zlepšit mikrocirkulaci, snižuje bolestivost, otoky i zarudnutí, což umožňuje zbavit se pocitu napětí a těžkosti.

Pokud v každodenním životě hodně stojíte nebo sedíte, je též vhodné zvážit nošení kompresních punčoch. Tyto punčochy pomáhají svalům a žilám pumpovat krev zpět k srdci.

Lze užívat Lioton® na podlitiny a sportovní zranění?

Ano, Lioton® přináší úlevu od otoků a podlitin kloubů i svalů způsobených poraněním nebo vymknutím. Díky obsahu heparinu pomáhá zlepšit mikrocirkulaci, snížit bolestivost, otok a zarudnutí. Hydro-alkoholový gel díky svému složení také poskytne okamžitý pocit ochlazení.

Pokud máte otevřené rány, krvácíte na kůži nebo máte kůži zanícenou, je třeba příslušnou oblast léčit: na taková místa se Lioton® nesmí nanášet.